Skechers
See offer
4,6 out of 5
★★★★★
★★★★★
4922 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Men's 205046wSneaker 10 UK Dark Brown Leather
Master your efficiency with a comfortable business casual look wearing Skechers Hands Free Slip-ins®: Garza - Gervin. This Wide Fit TOUCHLESS FIT® Oxford style features:
- a smooth leather upper with stretch laces
- a Skechers Slip-ins® molded heel panel
- a charcoal-infused Skechers Air-Cooled Memory Foam® insole
- a Skechers Goga Mat Arch™ for added support
- Heel shape: flat
- Shoe Width: Medium
- Water resistance level: not waterproof
| Product Dimensions | 30.23 x 18.29 x 10.41 cm; 1 kg |
|---|---|
| Date First Available | 9 Jun. 2010 |
| Manufacturer | Skechers |
| ASIN | B0C7HHDKRT |
| Item model number | 205046W |
| Department | Men's |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Material composition | Leather |
| Care instructions | Hand wash only |
| Sole material | Rubber |
| Shaft height | Ankle |
| Country of origin | China |