Berghaus
See offer
4,1 out of 5
★★★★★
★★★★★
187 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Men's Revolute Active Walking Hiking Trail Shoes Strlimo Dkshad Mment Harmist 7 UK
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
Inspired by time on the trails, these shoes are great for low level walks and everyday use, outdoors and inside. If your plans include some low level strolls, then the revolute active shoes are your ideal companions.
We’ve built them on the foundation of trail shoes, so you can rely on comfort, grip and protection during your walk, while the modern styling is just at home away from the path.
Features
- bio-based waterproof and breathable aq® linings
- opti-stud® vibram ecostep outsoles for reliable grip
- trail-shoe inspired cushioning and protection
- suitable for low level walks and everyday wear
- OPTI-STUD Vibram outsole provides reassuring grip and confidence underfoot on the trails
- The breathable AQ lining keeps your feet dry and comfortable
- This 100% synthetic shoe doesn’t use any animal based materials
- An OrthoLite footbed provides additional cushioning and comfort
- Weight:734g (pair size 9)
Similar products
See offer
⭐ Très bien noté
Berghaus
Women's Hillwalker II Gore-Tex Waterproof Hiking Boots Chocolate 8 UK
★★★★★
★★★★★
4,5/5
—
785 reviews
See offer
| Item Weight | 1.5 g |
|---|---|
| Date First Available | 7 Mar. 2024 |
| Manufacturer | Berghaus |
| ASIN | B0D961PN5Z |
| Item model number | 22528 |
| Department | Men's |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Material composition | Recycled Polyester |
| Care instructions | Wipe clean with a damp cloth |
| Sole material | Rubber |
| Shaft height | Ankle |
| Colour | Strlimo Dkshad Mment Harmist |
| Occasion Type | Daily Wear, Walking |
| Heel Type | No Heel |
| Toe Style | Closed Toe |
| Occasion Lifestyle | Outdoor |
| Style Name | Revolute Active Shoe |
| Pattern | Solid |
| Season | Spring/Summer |
| Special Feature | Waterproof |
| Closure Type | Lace-Up |
| Sport Type | outdoors |
| Specific Uses For Product | Hiking |
| Shoe Type | Athletic Shoe |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Strap Type | Lace-up fastening |
| Has Shoe Adjustability | No |
| Insole Cushioning | Foam |
| Cushioning Level | Moderate |
| Outer Material Type | Polyester |
| lining-description | Polyurethane (PU) |
| Sole Material | Rubber |
| Insole Material | Foam |
| material-type | Rubber |
| Brand | Berghaus |
| Model Name | Revolute Active Walking Hiking Trail Shoes | Waterproof | Breathable | Durable | Vibram Rubber Sole |
| Model number | 4-22528 |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer part number | 22528 |
| Item Type Name | Hiking Boot |
| Best Sellers Rank | 17,102 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 44 in Men's Trekking & Hiking Footwear |
| ASIN | B0B2WMTRHQ |
| Customer Reviews | 4.1 4.1 out of 5 stars (187) 4.1 out of 5 stars |
| Shoe Height Map | Ankle-High |
| Fit to Size Sentiment | Neutral |
| Platform Height | 10 Centimetres |