KEEN
See offer
4,2 out of 5
★★★★★
★★★★★
1604 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Women's PyreneesHiking Boot 8.5 UK Syrup
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
Let little feet sense their world with versatile style. The minimal, flexible knx feeling can improve balance with connection to the ground and, now in a new, elevated look.
Featuring durable leather and a lightweight “barefoot” feel, the knx lace kid's sneakers for boys and girls are built off keen's traditional wider footwear form.
About keen
keen is a values-led, family-owned maker of original hybrid footwear for working and playing outside. since 2003, keen has been consciously creating sandals, boots, shoes, and sneakers on its mission to make the outdoors more accessible for everyone. every keen product is consciously created to help leave the planet better than we found it.
- CONSCIOUSLY CREATED: KEEN sources hides from Leather Working Group certified tanneries
- SOLE: Low profile rubber outsole for elevated sense of ground feel
- MATERIALS: Oiled premium leather for improved durability and polished look; Sneaker like fit and function for ultimate versatility
- KEEN Original Fit gives generous space for toes to spread out
- CARE TIPS: Gently brush leather with a soft bristle brush or hand towel to remove loose dirt and debris; Tough stains may require a leather cleaner
Similar products
⭐ Très bien noté
Berghaus
Women's Hillwalker II Gore-Tex Waterproof Hiking Boots Chocolate 8 UK
★★★★★
★★★★★
4,5/5
—
785 reviews
See offer
🔥 Populaire
Merrell
Men's Moab 3 Mid GtxHiking Shoe 9.5 UK Black Grey
★★★★★
★★★★★
4,3/5
—
2849 reviews
See offer
| Item Weight | 2.02 kg |
|---|---|
| Date First Available | 11 Dec. 2018 |
| Manufacturer | KEEN |
| ASIN | B0D45NS5TJ |
| Item model number | 1028390 |
| Department | Women's |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Material composition | Leather |
| Sole material | Rubber |
| Shaft height | Ankle |
| Outer material | Leather |
| Country of origin | Cambodia |
| Colour | Syrup |
| Toe Style | Bump Toe |
| Boot Form Type | Chukka |
| Heel Type | No Heel |
| Season | Spring/Summer |
| Pattern | Solid |
| Style Name | Classic |
| Subject Character | barbie |
| Occasion | Outdoor |
| Shaft Height | Ankle |
| Item Weight | 2 Pounds |
| Shoe Height Map | Ankle-High |
| Shaft Circumference | 5 |
| lining-description | Lining,Mesh,Leather |
| Outer Material Type | Leather |
| Insole Material | Ethylene Vinyl Acetate |
| Sole Material | Rubber |
| material-type | Leather |
| Brand | KEEN |
| Model Name | Pyrenees |
| Model number | 1004156 |
| UPC | 871209549320 |
| Global Trade Identification Number | 00871209549320 |
| Unit Count | 1 count |
| Country Of Origin | Cambodia |
| Item Type Name | Hiking Shoe |
| Best Sellers Rank | 46,511 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 33 in Women's Trekking & Hiking Shoes |
| ASIN | B00369YF76 |
| Customer Reviews | 4.2 4.2 out of 5 stars (1,604) 4.2 out of 5 stars |
| Closure Type | Lace-Up |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Embellishment Feature | Buckle |