| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Men's Pyrenees Mid Height Waterproof LeatherHiking Boot 9 UK Syrup
- + Waterproof protection for wet conditions
- + Mid-height ankle support for stability
- + Durable leather upper
- + Good for hiking and everyday outdoor use
- + Attractive "Syrup" color
Classic leather hiking boots with modern technology
Classic trails require classic boots. The Pyrenees are built to combine traditional leather construction with modern waterproof and breathable technology to keep feet dry and comfortable for long days and rough miles. European style hides a KEEN.Dry membrane that seals precipitation while allowing moisture to escape.
Key features
- weighs 20 oz per boot
- durable, waterproof leather upper
- moisture-wicking lining for comfort
- men's Pyrenees hiking shoe built on KEEN's traditional, wider shoe form
Eco-conscious materials and technologies
KEEN products are deliberately developed using a natural, pesticide-free probiotic technology called Eco Anti-Odor to break down odor in sweat. They feature PFC-free water repellent treatments in applicable styles and leather from Leather Working Group (LWG) certified tanneries.
Brand purpose
KEEN makes shoes to make a difference. From the products to the actions it takes, KEEN inspires people to live and work monumentally every day. As a brand for life outside, KEEN has a responsibility to protect and preserve the places where all people live, play and work.
- CONSCIOUSLY CREATED: KEEN sources hides from Leather Working Group certified tanneries
- SOLE: Low profile rubber outsole for elevated sense of ground feel
- MATERIALS: Lightweight and durable knit upper improves breathability; Sneaker like fit and function for ultimate versatility
- FIT: KEEN Original Fit gives generous space for their toes to spread out
- CARE TIPS: Gently brush knit with a soft bristle brush or hand towel to remove loose dirt and debris; Tough stains may require a cleaner
Similar products
- + Lightweight leather construction for easier hiking
- + Updated 2024 model with modern styling
- + Durable materials suited for regular trail use
- + Designed for trail traction and stability
- + Supportive fit for day hikes
- + Gore-Tex membrane for waterproof protection
- + Sturdy construction and quality materials — durable
- + Supportive ankle and solid midsole for long hikes — stability
- + Aggressive lugged outsole for excellent traction
- + Comfortable fit for hiking with good underfoot support
| Product Dimensions | 12.7 x 12.7 x 1.78 cm; 2.02 kg |
|---|---|
| Date First Available | 2 Feb. 2019 |
| Manufacturer | KEEN |
| ASIN | B0CBG9W3FS |
| Item model number | 1024654 |
| Department | Men's |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Material composition | Leather |
| Care instructions | Do not wash with water, wipe thoroughly with a damp towel. Shape and dry in ventilated place Leather will last longer when brushed frequently |
| Sole material | Rubber |
| Shaft height | Ankle |
| Country of origin | Cambodia |
| Colour | Syrup |
| Toe Style | Round Toe |
| Boot Form Type | Hiking Boot |
| Heel Type | Flat |
| Season | Spring/Summer |
| Pattern | Solid |
| Style Name | Classic |
| Subject Character | barbie |
| Occasion | outdoor |
| Shaft Height | Ankle |
| Item Weight | 2 Pounds |
| Shoe Height Map | Ankle-High |
| Shaft Circumference | 5 |
| lining-description | Leather |
| Outer Material Type | Leather |
| Insole Material | Ethylene Vinyl Acetate |
| Sole Material | Rubber |
| material-type | Leather |
| Brand | KEEN |
| Model Name | Pyrenees |
| Model number | 1002435 |
| UPC | 871209542420 |
| Global Trade Identification Number | 00871209542420 |
| Unit Count | 1 Count |
| Country Of Origin | Cambodia |
| Included Components | Keen Mens Pyrenees Boots - Syrup 9, Syrup |
| Item Type Name | Hiking Boot |
| Best Sellers Rank | 29,688 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 70 in Men's Trekking & Hiking Footwear |
| ASIN | B0035FFZJ8 |
| Customer Reviews | 4.1 4.1 out of 5 stars (2,073) 4.1 out of 5 stars |
| Closure Type | Lace-Up |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Embellishment Feature | Logo |