Salewa
See offer
4,5 out of 5
★★★★★
★★★★★
5445 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Mountain Trainer Mid Gore-Tex® Men's Shoes 10 UK Black Sulphur Spring
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
The Mountain Trainer Mid GTX is a lightweight trekking shoe made of durable suede and abrasion-resistant textile material with a waterproof and breathable gore-tex lining. The shoe is designed to meet the rigorous demands of ascending and descending mixed and technical terrain.
Features
- innovative bilight midsole with 2-layer construction for high cushioning
- ergonomically shaped midsole for a secure fit and reliable comfort on long hikes
- flex collar in the ankle area for greater freedom of movement and more comfort when descending, even with a heavy backpack
- lightweight and grippy vibram wrapping thread combi (wtc) outsole for a stable yet natural walking feel
- patented salewa 3f system for more flexibility, better heel hold and a blister-free fit from the first step
- gore-tex performance comfort lining for optimal weather protection and climate comfort
- Lightweight trekking boot for men made of robust suede with GORE-TEX lining, for alpine tours
- 3F System: Our 3F System combines the lacing system, sole and heel - for the perfect combination of fit, flexibility and support
- Flex Collar: Thanks to a curved back, the FLEX COLLAR offers the ankle increased freedom of movement to the rear and therefore more comfort on fast descents with long strides
- Outsole: Vibram WTC
- Single shoe weight: 700g
Similar products
🔥 Populaire
KEEN
Men's Pyrenees Mid Waterproof Leather Hiking Boot — UK 9 (Syrup)
- + Waterproof protection for wet conditions
- + Mid-height ankle support for stability
- + Durable leather upper
- + Good for hiking and everyday outdoor use
- + Attractive "Syrup" color
★★★★★
★★★★★
4,1/5
—
2073 reviews
See offer
Scarpa Moraine GTX Men's Hiking Boots - UK 10.5 (EU 45)
- + Gore-Tex membrane for waterproof protection
- + Sturdy construction and quality materials — durable
- + Supportive ankle and solid midsole for long hikes — stability
- + Aggressive lugged outsole for excellent traction
- + Comfortable fit for hiking with good underfoot support
See offer
| Is discontinued by manufacturer | No |
|---|---|
| Product Dimensions | 38.1 x 33.02 x 12.7 cm; 816.47 g |
| Date First Available | 15 Jan. 2014 |
| Manufacturer | Salewa |
| ASIN | B093HP951T |
| Item model number | 00-0000061336 |
| Department | Men's |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Material composition | Synthetic |
| Sole material | Synthetic |
| Shaft height | Halbschaft |
| Outer material | Suede |
| Country of origin | Romania |
| Colour | Black Sulphur Spring |
| Toe Style | Round Toe |
| Boot Form Type | Hiking Boot |
| Heel Type | Flat |
| Season | Evergreen |
| Pattern | Solid |
| Style Name | Trekking & hiking boots |
| Occasion | Walking |
| Shaft Height | Halbschaft |
| Item Weight | 340 g |
| Shoe Height Map | Mid-Top |
| lining-description | Gore-Tex |
| Outer Material Type | Suede |
| Insole Material | Mesh |
| Sole Material | Synthetic |
| material-type | suede, rubber, mesh, synthetic |
| Brand | Salewa |
| Model Name | Ms Mountain Trainer Mid Gore-tex |
| Model number | 00-0000063458 |
| Global Trade Identification Number | 04053865718425 |
| Country Of Origin | Romania |
| Item Type Name | Trekking & hiking boots |
| Best Sellers Rank | 56,557 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 136 in Men's Trekking & Hiking Footwear |
| ASIN | B01HTMAP9C |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (5,445) 4.5 out of 5 stars |
| Closure Type | Lace-Up |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Embellishment Feature | Glitter |