Merrell
See offer
4,3 out of 5
★★★★★
★★★★★
2849 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Men's Moab 3 Mid GtxHiking Shoe 9.5 UK Black Grey
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
For over a decade, the Merrell® Moab has been the choice of hikers when a choice needs to be made, making it the bestselling hiker in the world. Famous for its out-of-the-box comfort, durability and all-purpose versatility, its predecessors have enabled 20 million people to step further outdoors.
Version 3 features:
- a new, more supportive insole
- a softer, more cushioned midsole
- a grippier Vibram® outsole
- partially recycled fabrics
- GORE-TEX waterproof membrane, exceptional breathability and waterproof performance
- Pigskin leather and mesh upper
- 100% recycled laces, webbing and mesh lining
- Bellows tongue keeps out debris
- Protective toe cap and Vibram TC5+ rubber sole
Similar products
⭐ Très bien noté
Berghaus
Women's Hillwalker II Gore-Tex Waterproof Hiking Boots Chocolate 8 UK
★★★★★
★★★★★
4,5/5
—
785 reviews
See offer
See offer
| Item Weight | 1 kg |
|---|---|
| Date First Available | 9 Mar. 2012 |
| Manufacturer | Merrell |
| ASIN | B0CYQ4L3LJ |
| Item model number | J035793 |
| Department | Men's |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Material composition | Authentic |
| Sole material | Rubber |
| Shaft height | Ankle |
| Outer material | Synthetic |
| Country of origin | Myanmar |
| Colour | Black Grey |
| Toe Style | Bump Toe |
| Boot Form Type | Hiking Boot |
| Heel Type | Flat |
| Season | Autumn/Winter |
| Pattern | Solid |
| Style Name | Camping and hiking |
| Occasion | Walking |
| Shaft Height | Ankle |
| Item Weight | 1.1 Pounds |
| Shoe Height Map | Mid-Top |
| Shaft Circumference | 10.5 Inches |
| lining-description | Polyester |
| Outer Material Type | Synthetic |
| Insole Material | Ethylene Vinyl Acetate |
| Sole Material | Rubber |
| material-type | Leather 100% |
| Brand | Merrell |
| Model Name | Moab 3 Mid Gtx |
| Model number | J036243 |
| UPC | 194713953767 |
| Unit Count | 1 count |
| Country Of Origin | Myanmar |
| Item Type Name | Hiking Shoe |
| Best Sellers Rank | 3,261 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 10 in Men's Trekking & Hiking Footwear |
| ASIN | B09XR7VMVM |
| Customer Reviews | 4.3 4.3 out of 5 stars (2,849) 4.3 out of 5 stars |
| Closure Type | Lace-Up |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Embellishment Feature | mesh |