Salewa
See offer
4,5 out of 5
★★★★★
★★★★★
1541 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Ms Firetail Evo Mid Gtx, Mens Trekking and Hiking Boots 9 UK Black Cactus
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
Condor evo gtx mountaineering boot
The Condor Evo GTX is a robust all-season mountaineering boot with an upper made from hard-wearing Perwanger suede and a permanently waterproof and breathable GORE-TEX Performance Comfort lining for optimum climate comfort in changeable weather.
Crampon compatibility
Its crampon-compatible construction is suitable for semi-automatic crampons.
Outsole and traction
Underfoot, the self-cleaning Vibram Mulaz outsole offers particularly effective and stable edging, good grip on rocks and scree and optimum grip on mud, grass and snow.
Fit and comfort technologies
- The Condor Evo GTX combines patented Salewa technologies to offer the Alpine Fit 100% blister-free guarantee.
- 3F system for firm support in the heel and ankle area.
- 3D lacing system to guarantee a perfect individual fit for your foot.
- An all-season mountaineering boot for men, with a suede upper and waterproof GORE-TEX protection for technically demanding terrain
- 3D lacing: Lace stoppers that divide the lacing system into two individually adjustable sections This allows the lacing tension to be adjusted for an individual fit in two different areas of the shoe
- 3F System: Our 3F System combines the lacing system, sole and heel - for the perfect combination of fit, flexibility and support
- Outsole: Vibram Teton
- Single shoe weight: 845g
Similar products
Meindl Burma GTX Men's Ankle-High Brown Gore-Tex B...
| Is discontinued by manufacturer | No |
|---|---|
| Product Dimensions | 35.56 x 27.94 x 12.7 cm; 436.58 g |
| Date First Available | 5 Sept. 2014 |
| Manufacturer | Salewa |
| ASIN | B00K2UBAI4 |
| Item model number | 00-0000061318 |
| Department | Men's |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Material composition | - Upper: perwanger suede - Membrane: Gore-Tex Performance Comfort - Insole: nylon + 27% fibreglass - Outsole: Vibram Teton - Material properties: breathable, waterproof |
| Sole material | Synthetic |
| Shaft height | 8 Inches |
| Platform height | 1.5 inches |
| Country of origin | Romania |
| Colour | Black Cactus |
| Toe Style | Round Toe |
| Boot Form Type | Hiking Boot |
| Heel Type | Flat |
| Season | Autumn/Winter |
| Pattern | Solid |
| Style Name | Trekking & hiking boots |
| Subject Character | Professional compartment |
| Occasion | hiking |
| Shaft Height | 8 Inches |
| Item Weight | 1.7 kg |
| Shoe Height Map | Mid-Top |
| Shaft Circumference | 12 Inches |
| lining-description | Fabric |
| Outer Material Type | Synthetic |
| Insole Material | Manmade |
| Sole Material | Synthetic |
| material-type | Leather |
| Brand | Salewa |
| Model Name | Ms Condor Evo Gore-tex |
| Model number | 00-0000061318 |
| Global Trade Identification Number | 04053865275447 |
| Unit Count | 1 count |
| Country Of Origin | Romania |
| Item Type Name | Trekking & hiking boots |
| Best Sellers Rank | 246,695 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 496 in Men's Trekking & Hiking Footwear |
| ASIN | B00MBG20HC |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (1,541) 4.5 out of 5 stars |
| Closure Type | Lace-Up |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Embellishment Feature | Lace |