Salewa
See offer
4,4 out of 5
★★★★★
★★★★★
2284 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Crow Gore-Tex® Men's Mountaineering Boots 9.5 UK Wallnut Fluo Orange
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
The crow gtx men's mountaineering boot
The Crow GTX is a versatile men's mountaineering boot with an abrasion-resistant textile upper and waterproof Gore-Tex protection.
Use and terrain
- versatile for summer use in general alpine terrain
- suitable for alpine trekking
- provides grip on rocks and traction in varied mountain terrain and snow
The boot features a crampon-resistant Vibram Mulaz sole designed for combi crampons.
Protection and comfort
- Gore-Tex performance comfort lining for optimal climate comfort in changing weather
- rubber rand for all-around protection on rocks and scree
Key technologies
The Crow GTX combines patented Salewa technologies to offer the alpine 100% blister-free guarantee:
- 3f system for firm support in the heel and ankle area
- climbing shoe lacing system for a precise, secure fit
- anatomically shaped reinforcements for greater comfort on the descent
- Versatile mountaineering boot for men with an upper made of abrasion-resistant material and waterproof GORE-TEX protection
- 3F System: Our 3F System combines the lacing system, sole and heel - for the perfect combination of fit, flexibility and support
- Flex Collar: Thanks to a curved back, the FLEX COLLAR offers the ankle increased freedom of movement to the rear and therefore more comfort on fast descents with long strides
- The POMOCA outsole, which is tailored to the requirements of hiking, has a lug design that offers stability, grip and adhesion and also supports natural foot movement off the beaten track
- Single shoe weight: 675g
Similar products
⭐ Très bien noté
🔥 Populaire
Salewa
Ms Firetail Evo Mid Gtx, Mens Trekking and Hiking Boots 9 UK Black Cactus
★★★★★
★★★★★
4,5/5
—
1541 reviews
See offer
Meindl Burma GTX Men's Ankle-High Brown Gore-Tex B...
⭐ Très bien noté
🔥 Populaire
Salewa
Mountain Trainer Mid Gore-Tex® Men's Shoes 12 UK Asphalt Fluo Orange
★★★★★
★★★★★
4,5/5
—
5445 reviews
See offer
| Is discontinued by manufacturer | No |
|---|---|
| Product Dimensions | 38.1 x 35.56 x 12.7 cm; 635.03 g |
| Date First Available | 10 Jan. 2016 |
| Manufacturer | Salewa |
| ASIN | B0CL8R96YQ |
| Item model number | 00-0000061328 |
| Department | Men's |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Material composition | Sole: Vibram New Mulaz Insole: polyamide|fibreglass. Lining: Gore-Tex® Performance Comfort. Outer material: rubber|suede |
| Sole material | Synthetic |
| Shaft height | Kurzschaft |
| Outer material | Synthetic |
| Country of origin | China |
| Colour | Wallnut Fluo Orange |
| Toe Style | Closed Toe |
| Boot Form Type | Hiking Boot |
| Heel Type | Flat |
| Season | Spring/Summer |
| Pattern | Solid |
| Style Name | Trekking & hiking boots |
| Occasion | Weeks |
| Shaft Height | Kurzschaft |
| Item Weight | 675 Grams |
| Shoe Height Map | Mid-Top |
| lining-description | Gore-tex |
| Outer Material Type | Synthetic |
| Insole Material | Ethylene Vinyl Acetate |
| Sole Material | Synthetic |
| material-type | Synthetic |
| Brand | Salewa |
| Model Name | Ms Crow Gore-tex |
| Model number | 00-0000061328 |
| Global Trade Identification Number | 04053866258197 |
| Unit Count | 1 Count |
| Country Of Origin | China |
| Item Type Name | Trekking & hiking boots |
| Best Sellers Rank | 69,141 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 14 in Men's Outdoor Cross Trainers |
| ASIN | B08B1M4R55 |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (2,284) 4.4 out of 5 stars |
| Closure Type | Lace-Up |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Embellishment Feature | Logo |