Timberland
See offer
4,3 out of 5
★★★★★
★★★★★
3135 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Flume Mid Wp, Men's High Rise Hiking Shoes 10.5 UK Dark Brown
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
this boot is built with a premium waterproof upper to keep your feet dry. its seam-sealed construction is guaranteed waterproof.
with a removable dual-density eva footbed, a padded collar, and gusseted tongue, this boot will provide you with ultimate comfort.
Features
- premium waterproof upper
- seam-sealed waterproof construction
- removable dual-density eva footbed
- padded collar
- gusseted tongue
- b.s.f.p. motion efficiency system
- active rubber lug outsole for improved traction
- designed to brake, support, flex, and propel
- Crafted with Timberland Leather: our leathers are rigorously tested to meet high standards for durability and quality, developing a unique, distinguished look over time as they wear.
- EVA in the footbed provides superior cushioning and support, ensuring your feet stay comfortable and well-supported throughout the day, no matter the activity.
- Mesh lining enhances breathability, keeping feet cool and dry. It provides lightweight comfort, improves ventilation, and helps prevent odors, ensuring a fresh and comfortable fit all day
Similar products
⭐ Très bien noté
🔥 Populaire
Berghaus
Men's Hillwalker II Gore-Tex Waterproof Hiking Boots 9 UK Chocolate
★★★★★
★★★★★
4,5/5
—
2536 reviews
See offer
| Is discontinued by manufacturer | No |
|---|---|
| Product Dimensions | 35.56 x 22.86 x 12.7 cm; 1.36 kg |
| Date First Available | 4 Oct. 2005 |
| Manufacturer | Timberland |
| ASIN | B00DXQ0GQ6 |
| Item model number | 18128 |
| Department | Men's |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Sole material | Rubber |
| Shaft height | Ankle |
| Outer material | Leather |
| Inner material | Mesh, EVA |
| Colour | Dark Brown |
| Toe Style | Closed Toe |
| Boot Form Type | Hiking Boot |
| Heel Type | No Heel |
| Season | Autumn |
| Pattern | Solid |
| Style Name | Flume Mid Waterproof |
| Occasion | Outdoor |
| Shaft Height | Ankle |
| Item Weight | 3.17 Pounds |
| Shoe Height Map | Ankle-High |
| Shaft Circumference | 9.25 Inches |
| lining-description | Fabric |
| Outer Material Type | Leather |
| Insole Material | Polyester |
| Sole Material | Rubber |
| material-type | Leather |
| Brand | Timberland |
| Model Name | Flume |
| Model number | TB1181282421 |
| UPC | 197064708062 |
| Global Trade Identification Number | 00197064708062 |
| Item Type Name | Hiking Boot |
| Best Sellers Rank | 45,587 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 137 in Men's Boots |
| ASIN | B0CPSJYLNK |
| Customer Reviews | 4.3 4.3 out of 5 stars (3,135) 4.3 out of 5 stars |
| Closure Type | Lace-Up |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Embellishment Feature | Lace |