Berghaus
See offer
4,3 out of 5
★★★★★
★★★★★
553 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Women's Expeditor Ridge 2.0 Waterproof Walking Boots - Breathable - Extra Cushion 5.5 UK Black Dark Grey
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
Same great comfort and performance benefits, brilliant new look. The Expeditor Ridge 2.0 boots have been updated. Striding out in style is easier than ever with the refreshed Expeditor Ridge 2.0 walking boots.
Each boot is packed with useful technology, from the robust leather upper to shock absorbing eva midsoles for extra cushioning. You can also rely on excellent grip thanks to specially designed opti-stud® soles, which are unique and patented by berghaus to help you stay steady when conditions underfoot are challenging.
- Dry feet Happy days! Thanks to the AQ waterproof lining they are breathable and will keep your feet dry
- Be kind to your feet with underfoot cushioning from EVA midsoles and the OrthoLite footbed
- Brilliant grip that won’t let you down comes from the OPTI-STUD sole
- Built to last with durable scuff resistant treated leather upper
- Leather is made in a tannery certified by the Leather Working Group
Similar products
⭐ Très bien noté
🔥 Populaire
Berghaus
Men's Hillwalker II Gore-Tex Waterproof Hiking Boots 8.5 UK Black
★★★★★
★★★★★
4,5/5
—
2542 reviews
See offer
| Item Weight | 1.5 g |
|---|---|
| Date First Available | 28 Jan. 2021 |
| Manufacturer | Berghaus |
| ASIN | B0DCCGX3H6 |
| Item model number | 4-22201 |
| Department | Women's |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Sole material | Ethylene Vinyl Acetate |
| Shaft height | Ankle |
| Outer material | Leather |
| Inner material | Waterproof Fabric, OrthoLite Insole |
| Country of origin | Cambodia |
| Colour | Black Dark Grey |
| Toe Style | Plain Toe |
| Boot Form Type | Hiking Boot |
| Heel Type | Flat |
| Season | Autumn/Winter |
| Pattern | Solid |
| Style Name | Expeditor Ridge 2.0 |
| Occasion | Walking |
| Shaft Height | Ankle |
| Item Weight | 1 Kilograms |
| Shoe Height Map | Ankle-High |
| Shaft Circumference | 6.5 Inches |
| lining-description | Leather,Lining,Mesh,Suede |
| Outer Material Type | Leather |
| Insole Material | Manmade |
| Sole Material | Ethylene Vinyl Acetate |
| material-type | 4-22201BK2 |
| Brand | Berghaus |
| Model Name | Expeditor Ridge 2.0 Waterproof Walking Boots | Breathable | Extra Cushion |
| Model number | 4-22201 |
| Global Trade Identification Number | 05052071931245 |
| Unit Count | 1 count |
| Country Of Origin | Cambodia |
| Item Type Name | 2.0 Waterproof Walking Boots,Breathable, Extra Cushion, |
| Best Sellers Rank | 87,756 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 335 in Women's Boots |
| ASIN | B0791GH5YR |
| Customer Reviews | 4.3 4.3 out of 5 stars (553) 4.3 out of 5 stars |
| Closure Type | Lace-Up |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Embellishment Feature | Ankle |