Merrell
See offer
4,4 out of 5
★★★★★
★★★★★
4459 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Men's Moab 3 Hiking Shoe 9 UK Wide Black
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
The same out-of-the box comfort you love from our original Moab hiking boot, re-invented for long days on duty. With a durable waterproof coated leather and mesh upper and our comfortbase™ footbed and midsole offer all day comfort on the job. The Moab 3 tactical boot is built for the toughest environments.
- DURABLE & WATERPROOF: Constructed with a waterproof coated leather & mesh upper, the Moab 3 Tactical Mid Boots deliver exceptional durability and keep your feet dry with the waterproof membrane that seals out water and lets moisture escape.
- FRESH & PROTECTED: These tactical boots feature a bellows tongue to keep out debris, a protective and abrasion resistant rubber heel and toe cap, and are treated with Cleansport NXT for natural odor control.
- ALL DAY COMFORT & STABILITY: These boots are designed with a breathable mesh lining and footbed cover with a COMFORTBASE removable contoured footbed that cradles your foot while the Merrell Air Cushion in the heel absorbs shock and enhances stability.
- SUPER REBOUND COMPOUND MIDSOLE: The Super Rebound Compound midsole offers superior shock absorption, reducing torque and ensuring a smooth transition through the midfoot during each step, ideal for combat boots built for long-lasting performance.
- VIBRAM TC5+ OUTSOLE: Engineered to provide outstanding traction and stability across a variety of terrains, the Vibram TC5+ outsole is specifically formulated for Merrell, making it ideal for multi-sport outdoor activities.
Similar products
⭐ Très bien noté
🔥 Populaire
Berghaus
Men's Hillwalker II Gore-Tex Waterproof Hiking Boots 8.5 UK Black
★★★★★
★★★★★
4,5/5
—
2542 reviews
See offer
| Is discontinued by manufacturer | No |
|---|---|
| Product Dimensions | 30.48 x 20.32 x 11.43 cm; 950 g |
| Date First Available | 10 Jan. 2019 |
| Manufacturer | Merrell |
| ASIN | B083SZG1TZ |
| Item model number | J004113 |
| Department | Men's |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Sole material | Rubber |
| Shaft height | Ankle |
| Outer material | Leather |
| Inner material | Mesh |
| Colour | Black |
| Toe Style | Plain Toe |
| Boot Form Type | Work Boot |
| Heel Type | No Heel |
| Season | Autumn |
| Pattern | Solid |
| Style Name | Moab 3 Mid Tactical Waterproof |
| Occasion | Earth Day |
| Shaft Height | Ankle |
| Item Weight | 3 Pounds |
| Shoe Height Map | Ankle-High |
| lining-description | Leather |
| Outer Material Type | Leather |
| Insole Material | Foam |
| Sole Material | Rubber |
| material-type | Waterproof coated leather, Mesh, Rubber |
| Brand | Merrell |
| Model Name | Moab 3 Mid Tactical Waterproof |
| Model number | J003911W |
| UPC | 195017925313 |
| Item Type Name | Hiking Work Shoes |
| Best Sellers Rank | 8,277 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 391 in Men's Shoes |
| ASIN | B0C2R5LQCR |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (4,459) 4.4 out of 5 stars |
| Closure Type | Lace-Up |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Embellishment Feature | Buckle |